E-Dergi Bağış Bilgilendirmesi

0
30

Sevgili Söylenti E-Dergi Okurları;

E-dergi projemizin başladığı ilk günden bu yana büyük bir ilgi ile bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz!  İlk e-sayımızın çıkışı öncesi, e-dergimizin gelirlerinin yarısını bağışlayacağımız konusunda söz vermiştik. Bugün sizlerin desteği ile Eskişehir Kayı – 2 Hatıra Ormanı’nda minik bir orman oluşturduk! Bugün her şeye rağmen yaşıyor olmamızın temel sebebi, ormanlarımız, bize oksijen sağlayan ağaçlarımız… Biz 2016 yılında Söylenti Dergi’yi kurarken “edebiyat ormanının yeni oksijen kaynağı” derken o günlerde hiç aklımızdan geçirmezdik dünyada dikili bir ağacımızın olacağını. Sizler bu dergiyi okurken bizler de sizlerin yardımı ile 32 fidanımızın toprakla buluşmasını sağladık.

Söylenti Dergi olarak bağışlarımız, e-dergi yayınlandığı süre boyunca devam edecektir. Sizler de bu bağışların parçası olmak için henüz sizde olmayan diğer sayılarımızı satın alabilir, geleceğimizin teminatı ormanlarımıza can vermemize yardımcı olabilirsiniz!

e-dergi.soylentidergi.com ekibi adına Genel Yayın Yönetmenleri Nazlı Yaren Atabey – İlkan Balkan

E-Dergi Bağış Bilgilendirmesi

Söylenti Dergi olarak başlatmış olduğumuz e-dergi yayını, gelirlerinin bir kısmının TEMA Vakfına bağışlanması konusunda şeffaf bilgilendirme metnimizi sizinle paylaşmak istedik.

Öncelikle basılı dergiden e-dergiye geçiş sebeplerimizi anlatmak isteriz.

Söylenti Dergi olarak 2016-2018 yılları arasında 9 farklı basılı sayıyı tüm dergilerden daha ucuza çıkardık. İlk iki sayısı dört lira, sonraki beş sayısı beş lira ve son iki sayısını altı liraya çıkararak herkesin alabileceği, erişebileceği, okuyabileceği bir dergi olmayı başardık. 2018 kağıt krizi haricinde bazı satışa sunduğumuz yerlerin yüzde %50’yi geçen komisyonlarından sonra zaten var olan dijital yayınımız (soylentidergi.com) üzerinden bir proje yapmak istedik. Bu bağlamda şu anda bu satırları okuduğunuz e-dergiyi oluşturduk.

Tabi biz her dergi çıkardığımızda yüzde elli komisyon ödemeye şartlandığımız için bu komisyonu faydalı bir hale getirip TEMA Vakfına bağışlamaya karar verdik.

E-Dergi Gelirlerinin Yarısı TEMA Vakfına!

E-dergimiz için hazırlanan alt yapılar, sabit site giderleri, tanıtım ödemeleri gibi giderleri hesapladığımızda e-derginin bir dergi satışında gelirinin yarısını bağışlayabileceğimizi hesapladık. Buna bağlı olarak e-dergimizin açıldığı günden bu yana;

• Her bir dergi 5₺ olarak satışa sunulmuştur.
• Kullanılan online ödeme platformu kesintisi ile bir dergi satışı 4,13₺ gelir elde etmektedir.
• Bu zamana kadar (03.07.2020 – 13.45) 186 farklı dergi satışı gerçekleşmiştir.
• Gerçekleşen 186 dergi satışının Söylenti Dergi’ye geliri 768,18₺ olmuştur.
• Beyan ettiğimiz üzere gelirin yarısı TEMA Vakfına bağışlanacaktır. Bağışlanacak miktar 384,09₺ olarak hesaplanmıştır.
• TEMA Vakfı Ağaç Bağış Güncel Ücreti 12₺’dir. Bağışlanacak ağaç sayısı 32 olarak hesaplanmıştır.
• Söylenti Dergi olarak, Söylenti Dergi Okurlarına ağaç bağışı hediye edilmiştir. Belgeyi görüntülemek isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Söylenti Dergi Neden E-Dergi Çıkarıyor?

Bildiğiniz gibi internette birçok bağımsız yayın sadece reklam ile ayakta kalamıyor, bağış da toplamak zorunda kalıyor. Biz de bağımsız bir yayın olarak üretmeyi çok seven ekibimiz ile birlikte bunu bağış kampanyası olarak yürütmek yerine klasik dergi formatına yakın bir şekilde yapıyor, bunu yaparken de Söylenti Dergi olarak “sizlerle birlikte dünyada ekili bir ağacımız olsun” istiyoruz.